Fastighetsvård, 28 juli
Anticimex informerar
Nu är det ungefär två veckor sedan vår förra uppdatering kring sommarens getingläge och det är därmed dags igen att ge er en information kring var vi står så här i slutet av juli.
Som vi tidigare har kommunicerat så har vi fram till vecka 28 sett relativt låga volymer getingärenden in till oss. Från och med vecka 29 så har dock volymerna ökat något och vi har under vecka 29 och under starten av vecka 30 sett volymer mer likt en normalsommar. Detta kan givetvis avvika något i lokala geografier men i stort så är läget ungefär likvärdigt över hela Sverige.
Kikar vi på vad det här betyder för våra kunder så har vi under de senaste två veckorna haft en genomsnittlig kötid i vår kundservice på ungefär 5 minuter och en genomsnittlig inställelsetid från beställning till utförd getingsanering på 4 till 6 dagar lite beroende på var i landet man befinner sig. Viktigt att nämna gällande inställelsetiden är att den redovisas i kalenderdagar och såklart kan påverkas av vilket önskemål kunden har om när vi ska komma. Det här kan såklart avvika något för enskilda kunder beroende på när man ringer till oss och var man bor men sett över hela landet så har vi för närvarande ett bra leveransläge och ingen geografi utmärker sig än så länge till att ha större utmaningar än någon annan.
Avslutningsvis så ser vi en tydlig trend kring att många kunder kontaktar oss på måndag förmiddag vilket betyder att kötiderna i vår kundservice ofta är lite längre just då. Vårt tips är därför att om ni har kontakt med kunder som upplever just detta så tipsa dom gärna att ta kontakt med oss lite längre fram på dagen eller veckan. Det är såklart alltid också möjligt att lägga ett ärende till oss via webben när som helst på dygnet.
På återhörande och fortsatt trevlig sommar!
